بیماری های اطفال و کودکان

اطفال

معمولا کودکان و اطفال خیلی راحتتر ممکنه در معرض بیماری قرار بگیرن ،انواع بیماری های کودکان و اطفال شامل :

1-عفونت گوش:

کودکان مستعد ابتلا به عفونت گوش هستند چرا که آنها دارای شسپور استاش کوچکی می باشند این شیپور (مجرا )گوش میانی را به گلو متصل می کند این تجمع مایعات اجازه ورود میکروب ها را می دهد .

علائم عفونت گوش شامل : تب ، ایراد گیری ،نق نق زدن و پر بودن گوش می باشد .

بیشتر عفونت های گوش در نتیجه ویروس ها می باشد و به خودی خود از بین می روند.

مشکلات گوش در کودکان

2-تشنج ناشی از تب :

در کودکان و اطفال ،افزایش سریع دمای بدن می تواند منجر به بروز تشنج شود این حالت را تب تشنج یا تشنج ناشی از تب می نامند. این بیماری معمولا در سنین شش ماه تا پنج سال رخ می دهد و فقط چند دقیقه طول می کشد اما می تواند منجر به بروز نگرانی و اضطراب خانواده ها شود.

تب در کودکان

3-آسم در اطفال :

آسم یکی از شایعترین بیماری های مزمن اطفال به حساب می آید. این بیماری در هر سنی اتفاق می افتد ولی بیشترین موارد بروز آسم در افراد جوان است. اگرچه آسم قابل درمان نیست اما در اغلب موارد قابل کنترل می باشد.

آسم در کودکان

4-یبوست در کودکان :

یبوست در بین کودکانی که شیر خشک می خورند نسبت به کودکانی که از شیر ما در تغذیه می کنند به مراتب بیشتر است یبوست در کودکان گرچه علائم سخت و ناراحت کننده ندارد اما در صورت بروز حتما به درمان آن بپردازید.

یبوست در کودکان

5-کم خونی :

کم خونی که با پریدگی رنگ و کاهش قرمزی مخاط لب ها و لاله های گوش و کف دست ها و پا ها مشخص می شود که در اثر کاهش هموگلوبین خون به وجود می آید مقدار طبیعی هموگلوبین در کودکان بین 12-14 گرم درصد میلی لیتر خون است .در کم خونی مقدرا هموگلوبین از 12 گرم درصد کمتر می شود .کم خونی به سه نوع خفیف (10-12 گرم )و متوسط هموگلوبین (8-10 گرم )و شدید هموگلوبین ( کمتر از 8 گرم )درصد میلی لیتر خون تقسیم می شود . کودک مبتلا به کم خونی شدید بی اشتها و کم حوصله می شود و نسبت به بازی و تحرک علاقه ی زیادی نشان نمی دهد.

6-بیماری های گوارشی :

این بیماری بسیار بدتر از درد شکمی هستند این بیماری که با عنوان ناراحتی شرکت در میان بیماری های کودکان شناخته شده است سبب استفراغ ،اسهال و  درد ناحیه شکم می شود .انواع مختلفی از ویروس ها که اغلب از طریق مراکز مراقبت از کودک ها (مهد دها و کودکستان ها )منتقل می شوند. می تواند سبب ایجاد بیماری های گوارشی شوند .بیشتر ویروس های شکمی در عرض چند روز تا 1 هفته پاکسازی می شوند و چیزی بیش از استراحت و مراقبت درمانی نمی طلبد اما هنوز هم باید اطمینان حاصل کرد که کودکان مایعات کافی جهت پیشگیری از کمبود آب نوشیده باشند.

بیماری های گوارشی در کودکان

7-بیماری التهاب دهان :

علامت هشدار دهنده این نوع بیماری تاول دردناک در ناحیه دهان و گلو است. این نوع بیماری کودکان در اثر ویروس coxsackie به طور عمده در طول فصل تابستان و پاییز بروز پیدا می کند و به شدت سرایت پذیر بوده و از طریق سرفه و عطسه و مواد دفعی بدن از کودکان به کودک دیگر منتقل می شود .جراحات این بیماری اغلب همراه با جوش های قرمز رنگ روی دست ها و کف پاها پدیدار می شوند که 7 تا 10 روز روی بدن باقی می مانند.

8- انفولانزا :

آنفولانزا خیلی سریع و بسیار سختی بروز می کند تب شدید ،بدن دچار خارش و لرزه می شود .سر درد و گلو درد ،سرفه و گاهی نیز استفراغ و اسهال از علائم این نوع بیماری های کودکان به شمار می رود. این بیماری فلاکت بار زمستانی است که اغلب بیشتر از 1 هفته طول می کشه و می تواند منجر به شرایط حاد و خطرناکی مانند بروز ذات الریه در کودکان شود.

انفولانزا در کودکان

9-التهاب چشمی :

این التهاب و تورم بافت رویی پلک ها است که ورم چشمی نامیده می شوند. علائم آن شامل قرمزی ،ریزش آب زرد رنگ از چشم ،تاری دید و پوسته پوسته شدن اطراف چشم است. عامل اصلی ایجاد التهاب چشمی در کودکان کم سن و سال اغلب یک عفونت باکتری است که باید با قطره های آنتی بیوتیک درمان شود.

مشکلات چشمی

10-سرخک :

این بیماری به طور معمول بعد از سن 2 سالگی تا سن پیش دبستانی تمام می شود شانس این وجود دارد که علائم سرخک در کودکان به قدری جزئی باشند که قابل مشاهده نباشد برخی کودکان دچار تب شدید ،گرفتگی مجرا ی بینی و بعدها راش های پوستی تکه تکه ای می شوند که ابتدا روی سینه بروز پیدا کرده و سپس به نقاط دیگر سرایت می کند اگر چه دوره بیماری سرخک 1 هفنه طول می کشد اما در صورتی که تب کودکان بالا رفته یا بیشتر از 3 روز طول می کشد باید به پزشک مراجعه کرد.

سرخک در کودکان
0 0 آرا
رتبه بندی مقاله
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات