بیماری های پوست

پوست

پوست:

بزرگترین عضو بدن است و برای زندگی انسان ضروری می باشد. در بسیاری از عملکرد های بدن به عنوان سدی بین محیط داخلی و خارجی بدن در جهت حفاظت از عوامل بیماری زا ، کمک به تنظیم درجه حرارت و مایعات و حس های ورودی مشارکت دارد.

رنگ پوست

رنگ طبیعی پوست بستگی به نژاد داشته و از زرد ،صورتی کم رنگ تا قهوه ای پر رنگ یا تقریبا سیاه کامل متغییر است. بیماری های عمومی نیز بر رنگ پوست اثر می گذارند مثلا وقتی که اکسیژن رسانی خون ناکافی باشد پوست آبی به نظر می رسد، در بیماری یرقان به رنگ زرد مایل به سبز درآمده و در زمان تب و التهاب قرمز می شود.

رنگ پوست

خارش عمومی پوست

خارش یکی از شایعترین شکایات در مشکلات پوستی است که عموما شروع سریع و احتمالا شدید داشته و در فعالیت های روزمره بیمار دخالت می نماید. خارش ممکن است نخستین علامت بیماری های عفونی داخلی همچون دیابت شیرین ، اختلالات خونی یا سرطان یا همراه با بیماری های کلیوی ، کبدی ،تیروئیدی نیز خارش وجود داشته باشد.

خارش پوست

تبخال و عفونت های قارچی پوست

تبخال یک عفونت بسیار شایع پوستی است .قارچ ها نمایندگان کوچک قلمرو گیاهان که از مواد آلی تغذیه می کنند مسئول عفونت های شایع پوستی گوناگونی می باشند در بعضی موارد فقط بر پوست و ضمایم آن (مو و ناخن) اثر گذاشته و در موارد دیگر اعضای داخلی بدن را مبتلا می کنند در این نوع موارد ، موضوع بسیار جدی بوده و تهدیدی برای زندگی به شمار می رود. شایعترین عفونت های قارچی پوست کچلی است عفونت های کچلی سر،بدن ، کشاله ی ران ، پاها و ناخن ها را مبتلا می کند.عفونت های قارچی در ناحیه سر و پوست به صورت لکه های زرد ،قرمز و پوسته دار یا به صورت جوش های کوچک چرکی در پوست سر ظاهر می شوند.

بیماری های تاولی

تاول ها در پوست به دلایل زیادی ایجاد می شوند که عبارتند از : عفونت ها شامل میکروبی ،قارچی یا ویروسی ،واکنش های آلرژیک ناشی از تماس ، اختلالات ناشی از سوخت و ساز بدن و واکنش های دستگاه ایمنی. اکثر افراد در ابتدا دچار ضایعاتی در دهان می شوند که به شکل ساییدگی های نامنظم و دردناک بوده و به سادگی خونریزی کرده و به کندی نیز بهبود می یابد. تاول های پوستی بزرگ شده ، پاره شده و مناطق ساییده و دردناکی را بر جای می گذارند که همراه با تراوش و ترشحات خشک شده می باشد.

  • محل های شایع این تاول ها عبارتند از : پشت انگشتان پاها و دست ها ،پشت پاها و گاهی روی ساق پاها و ساعد. این تاول ها مانند تاول های ناشی از سوختگی است و بیشتر در بیمارانی به وجود می آید که به دیابت مبتلا هستند.

تومورهای پوستی

تومورهای پوستی شایع بوده و در طیفی از تومورهای خوش خیم و بسیار بدخیم ایجاد می شوند. یکی از علت های ایجاد این تومورهای پوستی ممکن است ناشی از زیاد قرارگرفتن در معرض آفتاب باشد. کیت های پوستی ،حفره های پوشیده و حاوی مایع و مواد جامد می باشند و ممکن است به صورت تومورهای با رشد آهسته ،سفت و برآمده باشند که اکثرا در نواحی صورت ،گردن ،بالای قفسه سینه و پشت دیده می شود.

بیماری های مو

مو

مو از جمله عضوهای بدن هستند که همیشه در معرض عوامل بیرونی و محیطی قرار دارند همین امر باعث می شود که بیماری های شایع مو را تحت تاثیر قرارداده و باعث آسیب رسیدن به موها و ریزش آن ها می شود. درکنار تغذیه و عوامل وراثتی عوامل دیگری وجود دارد که باعث از بین رفتن موها می شوند. افراد در اثر رژیم غذایی برای لاغری باعث می شوند تا مواد معدنی و مواد موردنیاز رشد مو به موها نرسد و دردسرساز شود.

موخوره

یکی از دلایل اصلی موخوره خشکی موها می باشد. در نواحی دچار موخوره موها کم رنگ تر و شکننده تر هستند افرادی که دچار بیماری های گوارشی هستند به دلیل اینکه نمی توانند به خوبی موادغذایی و ویتامین ها را هضم و جذب کنند بیشتر در معرض ابتلا به موخوره قرار می گیرند. موخوره به این صورت است که از قسمت نوک مو شکافتی ایجاد شده و تار مو را به دو یا چند تار نازکتر تقسیم می کند.

ریزش ارثی مو 

یکی از دلایل ریزش مو ارثی بودن و بالارفتن سن است در صورتی که یکی از افراد خانواده دچار ریزش مو شده امکان بروز این مشکل برای افراد دیگری از خانواده وجود دارد .

ریزش مو

شوره خشک

در این نوع شوره پوسته ها به سطح سر نمیچسبند و به راحتی جدا می شوند و به حالت پودری تبدیل می شوند و روی سر و اطراف گردن و شانه ها می ریزند. این نوع شوره معمولا با خارش همراه است.

شوره چرب

دومین شوره ،شوره چرب است که دارای پوسته های درشت تر می باشند و به صورت چسبیده روی سطح سر ،پشت گوش و نواحی گردن دیده می شوند این نوع بیماری با خارش و قرمزی پوست سر قابل مشاهده است .

شوره مو

بیماری مروارید :

این بیماری به حالتی است که مو در یک یا چند نقطه متورم شده و به یکدیگر می چسبند و به حالت دانه های مروارید تبدیل می شوند. نقاط متورم دچار شکنندگی یا پاره شدن مو می شود. علت به وجود آمدن این بیماری استفاده بیش از حد از ابزار گرمایی برای فر کردن ،خشک کردن و حالت دادن به موها است.

مو و گل
0 0 آرا
رتبه بندی مقاله
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات