بیماری های زنان

غدد بارتولین: غدد بارتولن یک جفت غده ی بزرگ زیر پوست اندامهای تناسلی خارجی می باشند که مجرای آن ها به سطح داخلی لبهای کوچک در طرفین دهانه ی واژن باز می شود و ترشحات آن ها موجب خیس و مرطوب شدن سطح داخلی لب های کوچک درهنگام تحریک جنسی می گردد دستگاه جنسی مردانه دستگاه جنسی مردانه شامل بیضه ها، مجاری تناسلی و اندام تناسلی است دستگاه جنسی مردانه در مقایسه با دستگاه جنسی زنانه بهتر قابل مشاهده است مهم ترین تفاوت دستگاه جنسی مردانه و زنانه این است که مجاری تناسلی و ادراری زن کاملاً از هم مجزا می باشند ولی در مرد بخش انتهایی این دو سیستم به یک مجرای واحد ختم می گردند، به این ترتیب اندام تناسلی مردانه بر خلاف واژن و کلیتوریس در دفع ادرار هم نقش دارد.

سرطان سینه

به تومورهای کوچک به شکل غده در بافت های سینه یا رشد سلول های غیرطبیعی در پستان، سرطان سینه گفته می شود. با اینکه سرطان سینه هم در زنان و هم در مردان وجود دارد اما دومین عامل مرگ و میر بانوان در اثر ابتلا به سرطان است. هر چقدر سرطان سینه سریع تر و زودتر تشخیص داده شود درمان آن موفقیت آمیزتراست.

علائم سرطان سینه

مهم ترین نشانه سرطان سینه، توده ای با قوام سفت با هر سایزی در سینه فرد است که درد ندارد. در بیشتر موارد این توده متحرک نبوده و به بافت یا پوست سینه چسبیده است .درصد کمی هم وجود دارد توده درد داشته یا متحرک است

یکی دیگر از نشانه های سرطان سینه، ترشح خود به خودی از نوک سینه است که به رنگ زرد شفاف یا خونی است. در صورتی که این ترشح فقط از یک سینه باشد و باعث خونی و خیس شدن لباس زیر شود ممکن است نشانه سرطان باشد .

همچنین فرورفتگی نوک سینه، در صورتی که به تازگی ظاهر شود و به خصوص اگر در یکی از سینه باشد یا زخم نوک سینه به مدت طولانی وجود داشته باشد و با درمان موضعی درمان نشود، فرورفتگی پوست قسمتی از سینه، زخم روی سینه، التهاب و قرمزی و ورم پوست، درد پیوسته در پستان یا زیر بغل و تورم در زیر بغل یا اطراف ترقوه از دیگر علامت های سرطان سینه هستند.

عوامل سرطان سینه 

مهم ترین عامل ابتلا به این سرطان، سن و سابقه خانوادگی بیان شده است. در واقع در این سرطان ژنتیک و محیط با هم خطر ابتلا را برای هر فرد ایجاد می کنند.

عوامل ژنتیکی تاثیرگذار در سرطان پستان عبارتند از جنس، سن، نژاد، تاریخچه ژنتیکی خانواده، تاریخچه سلامت شخصی فرد، قاعدگی زودهنگام (پیش از ۱۲ سالگی) و یائسگی دیرهنگام (پس از ۵۵ سالگی)، جهش ها خاص داخل ژنوم و پستان دارای بافت متراکم که امکان تشخیص را سخت تر می کند

علاوه بر موارد فوق، سبک زندگی و عوامل محیطی مانند عدم فعالیت بدنی، رژیم غذایی نادرست، چاقی یا اضافه وزن، مصرف الکل، پرتو درمانی سینه پیش از ۳۰ سالگی و تابش اشعه به قفسه سینه احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند.

انواع تومورهای سرطان سینه

انواع سرطان سینه

 تومورهای پستان دو نوع تومورهای خوش خیم و تومورهای بدخیم دارند:

 سرطان سینه خوش خیم ناشی از تومورهای خوش خیم است که به سبب واکنش شدید بافت پستان به تغییرات سطح هورمون های تخمدان ایجاد شده و بیشتر در زنان ۲۰ تا ۵۰ ساله دیده می شوددر صورتی که این تومورها زود تشخصیص داده نشود، تبدیل به سرطان سینه بدخیم خواهند شد.

لگن درد در زنان

درد لگن

لگن در قسمت پایینی شکم (زیر ناف) قرار داشته و شامل روده، مثانه، رحم و تخمدان می شود. به طور معمول، درد لگن دردی است که از این اندام ها شروع می شود. البته ممکمن است این درد مربوط به استخوان های لگن، عضلات، اعصاب، رگ های خونی لگن و مفاصل مجاور هم باشد درد لگن می تواند به صورت شدید یا خفیف، دوره ای یا مزمن باشد و گاهی حتی تا کمر، ران یا باسن کشیده می شود. درد مزمن لگن، دردی است که حداقل به مدت ۶ ماه در قسمت های پایینی شکم یا کمر خود داشته باشد.

علت درد لگن در زنان

درد لگن ممکن است ناشی از اختلالات دستگاه گوارش، دستگاه تناسلی یا ادراری باشد. برخی از علت های درد لگن عبارتند از:

کیست تخمدان :

کیست ها کیسه هایی پر از مایع هستند که درون یا روی تخمدان ها قرار دارند. وجود کیست در هر سمت بدن، منجر به نفخ، فشار یا درد لگن می شود. در برخی موارد هم منجر به سوزش می شود که در نهایت درد شدیدی در لگن ایجاد می کند و نیاز به درمان پزشکی خواهد داشت

کیست تخمدان

بیماری التهابی لگن :

پی آی دی یک عفونت باکتریایی است که در ناحیه رحم، دهانه رحم، لوله های فالوپ یا تخمدان ها و اغلب پس از کلامیدیا و سوزاک ایجاد می شود. این بیماری در بیشتر موارد با آنتی بیوتیک درمان می شود.

عفونت مجرای ادرار:

در بیماری عفونت ادراری و درد لگن، هنگام دفع ادرار احساس درد و سوزش دارید و همچنین ممکن است دچار تکرر ادرار شده باشید.

اختلالات پیش از قاعدگی :

علت درد لگن در پریودی اختلالات قبل از قاعدگی شامل انقباض شکم، درد قسمت تحتانی پشت، سردرد، حساسیت پستان ها، آکنه و تغییرات خلق افراد است. دلیل اصلی این اختلالات تغییرات هورمونی است . ورزش نکردن، استرش داشتن و کمبود برخی ویتامین ها علائم آن را شدیدتر می کنند.

کیست تخمدان

تخمدان ها یک جفت غده بیضوی شکل هستند که دردو طرف رحم قرار دارند و ازطریق لوله های فالوپ به یکدیگر متصل شده اند. تخمدان ها هورمون هایی مانند پروژسترون و استروژن (هورمون هایی که عادت ماهیانه را تنظیم می کنند) و تخمک را تولید می کنند. در یک فرد سالم هر ماه یک تخمک کامل شده و به داخل رحم پرتاب می گردد. در افرادی که دارای کیست تخمدان هستند، تخمک کامل می شود اما به داخل رحم پرتاب نمی شود. کیست تخمدان، توده های کیسه مانندی هستند که درونشان پر از مایع است که در داخل یا روی تخمدان رشد می کنند. اندازه این کیست ها به کوچکی نخود یا به بزرگی یک پرتقال است و در زمان تخمک گذاری ایجاد می شوند . بیشتر کیست های تخمدان خود به خود یا با مصرف قرص در مدت ۶ تا ۸ هفته از بین می روند. اغلب کیست ها بدون علامت هستند، اما برخی از آن ها می توانند دردناک باشند یا قاعدگی سخت ایجاد کنند.

بیشتر کیست های تخمدان خود به خود یا با مصرف قرص در مدت ۶ تا ۸ هفته از بین می روند. اغلب کیست ها بدون علامت هستند، اما برخی از آن ها می توانند دردناک باشند یا قاعدگی سخت ایجاد کنند.

رحم و تخمدان

علائم کیست تخمدان:

زمانی خود را نشان می دهند که کیست تخمدان بزرگ باشد. برخی از نشانه های آن شامل نفخ شکم، قاعدگی نامنظم، استخوان لگن دردناک، درد هنگام رابطه جنسی، احساس تهوع، احتمال استفراغ، حرکات روده دردناک، درد در ناحیه شکم، کمر یا ران می شود. علائم کیست تخمدان بدخیم عبارتند از تب، ضعف و سرگیجه، تنفس سریع و پی در پی و درد شدید لگن که نیاز به مراقبت سریع پزشکی دارند.

0 0 آرا
رتبه بندی مقاله
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات