داروها

قرص و دارو ها

دارو یا دراگ شامل طیف وسیعی از مواد شیمیایی ، گیاهی یا حیوانی می باشد که وظیفه این ماده درمان ، تسکین ، تشخیص ، پیشگیری است. داروها به شکل‌های متفاوتی وارد بدن می‌شوند. پس از ورود، سراغ بخشی خاص می‌روند و باعث شروع یا مهار عملکردی خاص می‌شوند. این تاثیرگذاری با قدرت دارو ارتباط مستقیم دارد. همچنین بعضی از داروها عملکرد موضعی نیز دارند. پزشکان و داروسازان در آزمایشگاه ها پس از انجام تحقیقات و آزمایشات فراوان داروهای شیمیایی را تولید می کنند. هر دارو تحت آزمایش های حیوانی و انسانی قرار می گیرد و پس از رسیدن به نتیجه مطلوب، نیازمند تایید سازمان غذا و دارو کشور می باشد. از جمله ویژگی هایی که یک دارو برای گرفتن تاییدیه لازم دارد این است که باید مسیر اثر گذاری آن مشخص باشد برای مثال داروی معده نباید بخش دیگری از بدن را درگیر کند وباید زمان دفع آن معقول باشد.

دسته بندی

داروها از نظر ظاهری به پنج دسته تقسیم بندی می شوند:

  • خوراکی : قرص، کپسول و شربت
  • مالیدنی : پماد، قطره
  • استنشاقی : مثل کپسول آسم
  • تزریقی : آمپول
  • شیاف : میتواند مقعدی یا واژینال باشد

داروها می توانند قانونی یا غیرقانونی باشند برای مثال مواد مخدر هم دراگ جزو دسته بندی دراگ است. برای تهیه دارو می توانید به داروخانه مراجعه نمایید، در داروخانه برخی داروها بدون نسخه و بیشتر داروها همراه با نسخه ای که با مهر و امضا پزشک باشد عرضه میگردد. داروها به سه شکل گاز، مایع و جامد وجود دارند. داروهای استنشاقی بیهوشی گازی هستند ، شربتِ ضدسرفه دارویی مایع است و قرص کدئین هم دارویی جامد می باشد.

عوارض دارویی

از عوارض داروها می توان به مسمومیت دارویی یا تداخل دارویی اشاره کرد. دلیل عمده مسمومیت های دارویی مصرف بیش از حد نیاز دارو می باشد که به آن اوردوز هم می گویند. در برخی مواقع نیز بدن فرد به یک دارو واکنش منفی نشان می دهد. تداخل دارویی زمانی اتفاق می افتد که دو یا چند دارو در یک بازه زمانی مشترک  مصرف شوند که واکنش منفی بدن را به دنبال دارد. به همین دلیل پزشک در زمان تجویز دارو ، داروهای مورد مصرف فرد را جویا می شود. گاها افراد داروهای گیاهی، بدون نسخه و یا مکمل را همراه با داروهای تجویزی پزشک مصرف می کنند که می تواند مشکل ساز باشد همچنین مصرف داروهای خواب آور با الکل می تواند خطر مرگ را به دنبال داشته باشد.

احتیاطات گروه بندی داروها در بارداری

  • گروه A : درباره داروهای این گروه مطالعه کافی انجام شده و خطری برای جنین در سه ماهه اول بارداری وجود نداشته است. شواهدی مبنی بر خطرناک بودن دارو در سایر دوران بارداری نیز وجود ندارد.
  •  گروه B : مطالعه این دارو در حیوانات خطری برای جنین نداشته است اما مطالعه کافی در زنان حامله انجام نشده است ، یا اینکه مطالعه بیانگر وجود خطر در سه ماهه اول بارداری در جنین حیوانات بوده است اما در زنان باردار خطری نشان داده نشده است.
  • گروه C : مطالعات نشان دهنده اثرات جانبی در جنین حیوانات بوده است ، ولی در مورد انسان مطالعه کافی در دسترس نیست ، اما منافع مصرف دارو در زنان باردار از خطرات احتمالی بیشتر است و یا اینکه هیچگونه مطالعه کافی در انسان و حیوان انجام نشده است.
  • گروه D : شواهد مبنی بر خطر در انسان ها وجود دارد اما فواید استفاده از دارو در شرایط خاص اجتناب ناپذیر است و باید خطرات احتمالی آن را پذیرفت.
  • گروه X : مطالعات در انسان ها و حیوانات نشان دهنده اختلالات و ناهنجاری های جنینی بوده است و به طور واضح مصرف این داروها در دوران جنینی ممنوع است.
دارو
0 0 آرا
رتبه بندی مقاله
اشتراک
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات