طب سنتی

طب سنتی:

طب سنتی روش قدیمی می باشد که از گذشته برای درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد داشته است.

حکیمان ایرانی معروف مانند ابو علی سینا با بهره گیری از طب سنتی بیماران را معالجه می کردند،در طب سنتی به دلیل استفاده ازگیاهان داروییروشی ارزان است و عوارضی برای بدن نخواهد داشت،در ایران به دلیل شرایط آب و هوایی می توان انواع  گیاهاندارویی را کاشت و از آن بهره برد .در طب سنتی استفاده از مواد طبیعی و گیاهان دارویی ومواردی که منشا حیوانی دارد رایج است در ایران 2500 نوع گیاه دارویی شناخته شده است که نزدیک به 200 رقم آن مصرف عام دارد و مجموعا 300 تا 400 نوعآن در طب سنتی تجویز می شود.البته بعضی از این گیاهان خواص گوناگون دارند، مثلا سیاه دانه برای معالجه 72 مرض مفیداست یا آویشن دارای خواص متعددی مانند ضد باکتری ، ضد قارچ ،آرامبخش ، تقویت کننده چشم و …. است .

طب سنتی ، شاخه ای از علوم سلامت است و هدف آن حفظ صحت بیماری و باز توانی آسیب دیدگان می باشد .

شکسته بندی ، جراحی ،خونگیری ، توصیه های بهداشتی ، آرایش تماما در این روش مورد بحث قرار می گیرد.

استفاده از تمامی عناصر موجود در طبیعت اعم از :گیاهی ،معدنی،حیوانی ،برای اعتدال مزاج استفاده می شود ،رعایت حال کبدبیمار از اصول اساسی تجویز دارو های سنتی است.

طب سنتی شامل جنبه‌های پزشکی در دانش سنتی است که در جوامع گوناگون و در نسل‌های مختلف پیش از دوران پزشکی مدرن شکل گرفته‌است. طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی (WHO)، طب سنتی «مجموعه‌ای است از دانسته‌ها، مهارت‌ها و اعمال که بر پایه ی نظریه‌ها، باورها و تجربه‌های بومی فرهنگ‌های مختلف است، خواه قابل شرح باشد یا نباشد، که در بهداشت و نیز پیشگیری، تشخیص، بهبود و مداوای بیماری‌های جسمی و ذهنی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.در مقابل طب سنتی، پزشکی مبتنی بر شواهد قرار دارد.

در برخی از کشورهای آسیایی و آفریقایی، تا ۸۰٪ از مردم نیازهای اولیه ی بهداشتی خود را از طریق طب سنتی برطرف می‌کنند. زمانی که از طب سنتی خارج از فرهنگ سنتی استفاده می‌شود، آن را پزشکی جایگزین در نظر می‌گیرند.

برخی از انواع طب سنتی مورد استفاده در سراسر دنیا عبارتند از : طب سنتی چین، طب سنتی کره‌ای، طب سنتی آفریقایی، طب ایران باستان، طب سنتی ایرانی، آیورودا و طب سنتی اروپایی. رشته‌های علمی که به مطالعه ی طب سنتی می‌پردازند عبارتند از گیاه‌درمانی، اتنومدیسین، مردم‌گیاه‌شناسی و انسان‌شناسی پزشکی.

سازمان جهانی بهداشت خاطر نشان می‌کند که استفاده ی  نادرست از داروها و روش‌های سنتی می‌تواند اثرات منفی یا خطرناکی داشته باشد» و «تحقیقات بعدی لازم است تا اثربخشی و ایمنی داروها و روش‌های مورد استفاده در برخی از طب‌های سنتی تأیید گردد. سازمان جهانی بهداشت یک استراتژی ۹ ساله برای حمایت از کشورهای عضو دارد که از نقش مثبت و سازنده طب سنتی در جوامع اطمینان حاصل گردد.