opg پانورکس
opg پانورکس

پانورکس، سفالومتری ، پری اپیکال و بایت وینگ

آموزش شامل :

  • آموزش کامل اصول و فیزیک و همچنین نحواه کار با دستگاه ها
  • آموزش کامل آناتومی دندان ها
  • تکنیک های کامل OPG – سفالومتری  و تک دندان ( پری اپیکال )

در پایان دوره مسلط به انجام پوزیشن ها و تکنیک های تخصصی گرافی دهان و دندان خواهید بود .

رادیوگرافی پانورکس ( OPG) :

پانورکس یکی از مرسوم ترین رادیوگرافی ها تشخیصی در دندانپزشکی است . در این نوع رادیوگرافی ،دندانپزشک می تواند کل دندان ها و استخوان های فک بالا و پایین بیمار را در یک کلیشه ببیند . رادیوگرافی در مشخص کردن ضایعات فک و اطراف دندان ها ، دندان های نهفته ، میزان استخوان باقی مانده برای درمان های ایمپلنت و… به کار می رود .

این دستگاه با امکان تنظیم پوزیشن های متفاوت و متغیر کنتراست ، روشنایی و اشعه گاما شرایط تصویر برداری مناسب حتی از کودکان را نیز مهیا می سازد .

حس گرهای مورد استفاده در این دستگاه از نوع حس گرهای دستگاه های سی تی اسکن می باشد که تاثیر مستقیم و بسزایی در افزایش کیفیت درمان های دندان پزشکی خواهد داشت .

علاوه بر افزایش کیفیت گرافی از مزایای دیگر دستگاه می توان به کاهش مدت زمان تصویربرداری کل دندان ها اشاره کرد . زمان تصویربرداری نسبت به دستگاه پانورکس قدیم از ۱۷ ثانیه به ۱۰ ثانیه کاهش یافته . همچنین بلافاصله بعد از انجام تصویربرداری می توان تصویر پانورکس را در مانیتور مشاهده و درصورت نیاز با تغییر تنظیمات تصویر بهتری تهیه کرد .

از دیگر امکانات تخصصی دستگاه می توان به موارد زیر اشاره کرد :

تصویری که با دستگاه پانورکس معمولی گرفته می شود معمولا جهت دیدن یک نمای کلی از هردو فک و تعداد دندان ها و ریشه های نهفته در هر فک می باشد اما در دستگاه های پانورکس دیجیتال وضوح تصویر با بزرگنمایی به قدری بالاست که همانند گرافی پری اپیکال (تک دندان) طول ریشه تمامی تک دندان ها را به وضوح مشاهده کرد و با این مفهوم که می توان از کلیه دندان ها با یکبار تاباندن اشعه گرافی پری اپیکال (تک دندان ) تهیه نمود .

از دیگر قابلیت های تخصصی این دستگاه اندازه گیری دقیق پوسیدگی هر دندان برای درمان های ترمیم و عصب کشی است . همچنین طول ریشه نیز در درمان های ایمپلنت و ارتودنسی حائز اهمیت است که با استفاده از این دستگاه قابلیت اندازه گیری و مشاهده آنلاین توسط پزشک معالج وجود دارد .

عکس های پانورکس به چه دردی میخورد ؟

عکس پانورکس پزشکی تصویری است که دندان ها ، استخوان ها و بافت های نرم اطراف آن ها را نشان می دهد و پزشک آن را برای تشخیص مشکلات دهان ، دندان و فک درخواست می کند . تصاویر رادیولوژی دهان می تواند پوسیدگی ها و دندان های نهفته ( دندان عقل) و تحلیل استخوان های فکی نمایان کنند .

گرافی تک دندان

این عکس را دندان پزشکان ، عکس تک دندان یا پری اپیکال می نامند . معمولا از یک دندان یا حد اکثر ۲ یا ۳ دندان گرفته می شود .

کاربرد گرافی تک دندان :

کمک به تشخیص پوسیدگی های سطحی در ناحیه تابع دندان ها

بررسی پوسیدگی های بین دندانی و عصب ریشه ها

جهت بررسی ایمپلنت های دندانی