ماموگرافی
ماموگرافی

ماموگرافی

آموزش های تئوری و عملی کاملا تخصصی

کلاس های ماموگرافی ، برای بالا بردن کمیت و کیفیت آموزش ، بیشتر به صورت خصوصی برگزار می گردد.

کلاس ها به صورت حداکثر ۲ نفره می باشد.هر دو آموزش تئوری و عملی در مراکز تصویربرداری انجام می گیرد.

ماموگرافی روشی برای بررسی پستان ها با میزان پایین اشعه ایکس می باشد . ماموگرافی یکی از موثرترین راه های تشخیص سرطان پستان است و به تشخیص زود هنگام بیماری های پستان در زنان ، کمک شایانی می کند . اغلب زنانی که آزمون ماموگرافی را انجام می دهند و علائم مشکوکی از بیماری های پستان دارند ، درمان پذیر هستند .

ماموگرافی تشخیصی

برای تشخیص وجود یک ناحیه مشکوک در پستان ، درد در ناحیه پستان و مواردی از این دست ، استفاده می شود . این روش شامل عکس برداری اضافی از ماموگرافی است .

ماموگرافی غربالگری

ماموگرافی غربالگری برای تشخیص وجود تغییرات در زنانی مورد استفاده قرار می گیردکه به تازگی دچار علائم و ناهنجاری هایی در ناحیه پستان خود شده اند . هدف نهایی از این روش ماموگرافی آن است که قبل از آن که ماموگرافی تشخیصی انجام شود بتوان سرطان را تشخیص داد .

چه زنانی نیاز به ماموگرافی سینه دارند ؟

ماموگرافی یک روش تشخیصی برای سرطان پستان در زنانی است که هیچگونه علائم و نشانه ای از سرطان ندارند . به همین منظور پزشکان این روش تشخیصی را برای اکثر زنان به ویژه زنانی که بیشتر در معرض خطر این بیماری هستند توصیه می کنند .

این آزمایش همچنین امکان دارد برای زنانی که دچار علائم سرطان پستان هستند مناسب باشد .

در حالت کلی انجام این آزمایش برای افرادی که دچار علائم زیر می شوند تجویز می شود :

  • درد ناحیه پستان
  • فرورفتگی نوک سینه
  • احساس درد خفیف و سنگینی در ناحیه سینه
  • هرگونه تغییر در اندازه ، حجم و شکل سینه
  • به وجود آمدن توده متورم در سینه
  • وجود غده در سینه
  • وجود برآمدگی در زیر بغل
  • خارش و جوش در سینه یا نوک پستان
  • وجود ترشحات از نوک سینه

ماموگرافی چه فوایدی دارد ؟

۱)  تشخیص بهتر سرطان :

به دلیل آن که ماموگرافی یک روش مناسب و جدید برای تشخیص توده های سرطانی است ، استفاده کردن از این روش برای وجود یا عدم وجود غده سرطانی در سینه می تواند مناسب باشد . این روش همچنین با میزان دقت بالا باعث خواهد شد که سرطان در مراحل اولیه به درستی تشخیص داده شود . تشخیص سرطان در مراحل اولیه باعث خواهد شد که روند درمانی بهتر و اصولی تر انجام شود .

۲) تشخیص رشد غیر طبیعی بافت مجاری شیری :

این روش تشخیصی همچنین روش مناسبی برای تشخیص رشد غیر طبیعی بافت مجاری شیری خواهد بود . رشد غیر طبیعی بافت درون مجاری شیری باعث به وجود آمدن سرطان داخل مجاری خواهد شد . جالب است بدانید که ماموگرافی تنها روش تشخیصی برای نوع از سرطان است . درصورتی که این نوع از سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شود ، به راحتی می توان به درمان آن پرداخت و درمانی آسان برای بیمار به همراه خواهد شد .

۳) عدم باقی ماندن اشعه در بدن بیمار :

پس از انجام ماموگرافی هیچ گونه اشعه ای در بدن فرد باقی نخواهد ماند ، هیچ گونه اثر نامناسبی در بدن بیمار به جا نمی ماند .

در این روش تشخیصی به دلیل آن که جزء روش های کم خطر است هیچگونه عارضه ای پس از این آزمایش در بدن فرد باقی نخواهد ماند .

۴) روشی مناسب برای تشخیص انواع سرطان

از روش ماموگرافی می توان برای تشخیص انواع سرطان پستان استفاده کرد . سرطان های پستانی که می توان به وسیله این روش تشخیص داد شامل موارد زیر می شود :

Invasive ductal carcinoma

Invasive carcinoma lobular

ماموگرافی چه خطرات و محدودیت هایی به همراه دارد ؟

هر روش درمانی و تشخیصی در کنار داشتن مزیت های مختلف می تواند در برخی از موارد خطراتی به همراه داشته باشد . از آنجایی که در فرآیند ماموگرافی بیمار در معرض تابش میزان دز کم قرار می گیرد ممکن است خطراتی را برای بیمار داشته باشد . هرچند که فواید این روش تشخیصی بسیار بیشتر از خطرات آن خواهد بود .

 ۱) اشتباه در تفسیر نتیجه

یکی از اشتباهاتی که امکان دارد در تفسیر و همچنین تشخیص سرطان پستان برای زنان جوان رخ دهد آن است که به دلیل وجود بافت های فراوان و متراکم در سینه امکان تشخیص سرطان به درستی انجام نشود . هر چه سن فرد بیشتر شود ، به دلیل سست شدن پستان و همچنین کاهش غدد ، تشخیص و تفسیر وجود سرطان در سینه برای پزشک آسان تر خواهد شد .

۲) کم بودن میزان دقت

یکی از مشکلاتی که امکان دارد در این روش تشخیصی به وجود آید ، کم بودن تجربه و مهارت فرد رادیولوژیست خواهد بود . این موضوع یکی از دلایل عدم تشخیص درست سرطان در زنان خواهد بود .

۳) نیاز به انجام آزمایشات جانبی

معمولا در ۱۰ درصد از زنانی که با این روش تشخیصی اقدام به تشخیص سرطان پستان می کند نیاز به آزمایشات جانبی وجود داشته باشد . یکی از آزمایش های جانبی همراه با ماموگرافی ، سونوگرافی است .

نتیجه ماموگرافی و معنای آن

این روش برای زنانی تجویز می شود که مشکوک به سرطان سینه هستند . اما از خاطر نبرید که هر تجویز آزمایشی دلیل بر وجود سرطان نخواهد بود . با انجام آزمایش مشخص خواهد شد که کلسیفیکاسیون یا رسوبات کلسیم در سینه وجود دارد یا نه .

در تصاویری گرفته شده از سینه در این روش تشخیص غددی که در زمان قاعدگی در سینه به وجود می آید را هم می تواند تشخیص دهد .

آیا ماموگرافی درد دارد ؟

انجام این آزمایش می تواند همراه با درد باشد . این درد زمانی بیشتر خود را نشان خواهد داد که فرد دچار درد سینه باشد . در این روش همانطور که توضیح داده شد ، سینه باید به طور کامل وارد دستگاه شود و تحت فشار قرار گیرد تا به این صورت عکس مناسب از غده های موجود در سینه به نمایش گذاشته شود . وجود همین فشار برای عکاسی می تواند باعث ایجاد درد شود .

مدت زمان مورد نیاز برای ماموگرافی تشخیصی :

انجام ماموگرافی تشخیصی به زمان بیشتری برای انجام آزمایش نیاز دارد و به دلیل نیاز به عکس برداری به دفعات بیشتر ، عموماً در این روش حدود نیم ساعت زمان برای فرآیند ماموگرافی تشخیصی نیاز خواهد بود .